Jaka jest różnica między VPN a Proxy

Każdy, kto chociaż trochę interesuje się technologią, spotkał się z terminami takimi, jak VPN oraz proxy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są to identyczne usługi. Prawda jest taka, że chociaż działają dość podobnie, różnią się od siebie pewnymi bardzo istotnymi szczegółami.

 

Co to właściwie jest Proxy?

 

Od tego właśnie pytania powinniśmy zacząć, ponieważ odpowiedź na nie znacznie rozjaśni całą sprawę. Proxy to aplikacja (lub czasami strona), która przekierowuje nasz ruch przez swój serwer dla jednej konkretnej strony lub aplikacji. Znaczy to tyle, że jeżeli chcesz wejść na jakąś stronę z polskiego adresu IP, a przebywasz  Wielkiej Brytanii to korzystasz właśnie z Proxy i sprawa załatwiona.

 

Największa wada całego tego procesu jest taka, że Twój ruch zostaje przekierowany tylko dla jednej wybranej strony lub aplikacji. Ponadto, cała aktywność w sieci zostaje dalej widoczna i nie jest w żaden sposób szyfrowana, więc Twoje połączenie nie jest dodatkowo zabezpieczone.

 

A co w takim razie robi VPN?

 

Aplikacje VPN działają bardzo podobnie do Proxy. Również są swego rodzaju pośrednikiem w Twoim łączeniu się z jakąś usługą bądź stroną, ale z ogromną, korzystną dla Ciebie różnicą. Cały Twój ruch i Twoja aktywność w sieci jest przekierowywana przez bezpieczny serwer, który dodatkowo szyfruje Twoje dane. Sprawia to, że Twoje połącznie i tożsamość jest w pełni bezpieczne, a Ty możesz spokojnie surfować po bezkresnych oceanach Internetu.

 

 

Zawsze stawiaj na dobry VPN

 

Nie można tutaj nie dodać paru słów odnośnie różnicy między samymi VPN-ami. Już wiesz, na czym polega różnica między VPN a Proxy i że to tę pierwszą usługę powinieneś wybrać. Niemniej jednak, firmy oferujące aplikacje VPN są bardzo różne. Pamiętaj, aby zawsze wybierać takie, które oferują dobry poziom zabezpieczeń, jak najszybsze serwery i oczywiście najlepiej bezpłatny okres próbny – tak jak robi to Twój VPN. Wybieraj mądrze!